Viborg Håndboldklub har siden sæson 1988/1989 år efter år været fremme i første parket i den danske kvindehåndbolds sfære. Håndboldvirksomhedens efterhånden legendariske sportskoordinator og holdleder Liis Kristensen har siden 1999 været en del af klubbens professionel afdeling. – Jeg kan være lidt i tvivl om placeringerne fra 1988/1989 og op til slut 1990erne. Men jeg er ret så sikker på, at vi stort set altid har været med på top eller mellem niveau, siger hun.
Også i denne sæson er VHK med i den bedste ende. Derfor var det de regerende danske mestre fra TEAM Esbjerg, der lørdag eftermiddag stod på den anden banehalvdel i Biocirc Arena i slutspillets, for VHK, andensidste opgave i sæson 2024/2025.
Sikke en håndboldoplevelse
Et sprudlende Viborg HK besætning bed sig fra starten fast i haserne på sydvestjyderne. Efterhånden som halvlejen skred frem, fornemmede de mange tilskuer, at kampen kunne gå til begge sider. Og publikum var et ”my” fra at få ret. Med få sekunder tilbage af kampen kunne VHK med lidt mere held i posen have scoret vindermålet. Sådan gik det ikke. VHK måtte ”nøjes” med uafgjort 31-31.
Ros ad libitum til hele holdet fra cheftræner Ole Bitsch
Allerede inden kampen var Ole Bitsch ude med stor anerkendelse af VHK spillernes indsats hen over sæsonen. – Alene det, at vi kom i slutspillet, var en god præstation. Så skal vi huske, hvor tæt vi var på at slå top tre holdet fra Ikast Håndbold i slutspillets første runde. Havde VHK spillerne, som de fortjente, vundet denne kamp, havde vi formodentlig haft større gnist i de tre efterfølgende kampe, lød det fra Ole Bitsch.
At cheftræneren har ret i sin positive tilgang til det nuværende hold, der efter kontraktforlængelse med Christa Pedersen, stort set bliver men samme spillere som i denne sæson, viste kampen mod TEAM Esbjerg med alt tydelighed. Uden undtagelse var hele VHK besætningen oppe i overhalingsgearet fra kampstart. At så Ida Marie Kaysen i anden halvleg udgjorde en veritabel mur i målet, samtidig med at Louise Søndergaard kvitterede med trænerens tillid til evnen som straffekastskytte ved at nette otte gange på otte straffekast gjorde ikke den overordnede godkendelse mindre aktuel.
Halspeaker udlånt til Skjern
At vinden er begyndt at blæse hele Viborg Håndboldklubs mange facetteret strukturs vej, viser herværende klummeskrivers grundige research, når vi i denne klumme kan afsløre, at klubbens populære og næsten altid info-retvisende halspeaker Michael Kjær, der til daglig er centerchef ved Viborg Fodsports Forening (VFF), den 15. maj 2025 er shanghajet til at speake i Skjern, når byens håndboldherre møder Mors-Thy Håndbold.
Sæsonens to sidste kampe er udekampen mod Ikast Håndbold den 13. maj og sæsonafslutnings hjemmekamp mod SønderjyskE Kvindehåndbold den 16.maj.
Viborg HK – TEAM Esbjerg: 31 - 31
Målscorer: Louise Søndergaard 9, Marielle Martinsen 5, Alberte Simonsen 4, Henriette Hansen 4, Sara Hald 3, Jana Mittún 3, Christina Pedersen 1, Anne Hykkelbjerg 1, Elma Ôrtemark 1.